Wszyscy widzieliśmy przerażające obrazy szkód i ludzkiego cierpienia po huraganie w nadmorskich regionach. W trakcie tych katastrof w 2017 r. strażacy i inni pierwsi ratownicy byli na czele ratowania wielu ofiar i prób pomocy lokalnym społecznościom w radzeniu sobie z następstwami powodzi i szkód spowodowanych przez wiatr. Z pewnością członkowie straży pożarnej działali bezinteresownie w przytłaczających okolicznościach i nadal podejmują ryzyko, łagodząc skutki tych potężnych burz i wykonując osuszanie starych budynków.
Jednak tego rodzaju działania na dużą skalę powodują szereg znaczących wymagań dotyczących utrzymania ochrony osobistej i będą miały długoterminowe konsekwencje podczas następnych szeroko zakrojonych działań porządkowych związanych z osuszaniem starych budynków. Z perspektywy sprzętu strażacy rzadziej używają frekwencji podczas huraganu, ale często będą nadal nosić standardowe środki ochrony osobistej, biorąc pod uwagę fakt, że zerwane linie energetyczne w połączeniu z licznymi zagrożeniami pożarowymi gwarantują pewną formę ochrony pomimo przemoczonych warunków. Zagrożenia fizyczne, w tym pola gruzu i niestabilne struktury, dodatkowo przyczynią się do ryzyka narażenia.
Jednak bardziej złowieszczym i trwałym ryzykiem będzie narażenie na zanieczyszczenie związane z wodami powodziowymi i jego następstwami. Sposób, w jaki odzież i sprzęt do wykonania usługi takiej jak osuszanie starych budynków są używane w tych warunkach, jest równie ważnym czynnikiem dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia strażaków i innych osób udzielających pierwszej pomocy.
Jakie są specyficzne zagrożenia obszarów zalewowych?
Wody powodziowe są znanym źródłem znacznego zanieczyszczenia chemicznego. Na obszarach miejskich zagrożenia związane z zanieczyszczonymi wodami powodziowymi są znacznie gorsze, biorąc pod uwagę obfitość działalności człowieka w połączeniu z obiektami przemysłowymi. W dodatku wilgoć wpływa na rozwój pleśni i grzyba – konieczne więc będzie osuszanie starych budynków.