Łojotokowe zapalenie skóry jest stanem zapalnym. Często wpływa na skórę głowy, powodując łuszczące się, czerwone plamy a czasem nawet łysienie. Plastry mogą pojawić się również na twarzy i górnej części ciała. Dotknięte obszary mogą mieć wydzielanie oleistej substancji do mieszków włosowych. Łojotokowe zapalenie skóry (SD) jest spowodowane reakcją autoimmunologiczną lub alergią i nie jest zakaźne. Nie jest również uleczalny, ale można go leczyć za pomocą leczenia. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry nie zawsze jest konieczne, ponieważ objawy mogą ustąpić naturalnie. Ale dla większości osób jest stanem trwającym przez całe życie, który nadal będzie się rozjaśniał i ustępował. Właściwa pielęgnacja skóry może pomóc uniknąć objawów i nie dopuścić do łysienia łojotokowego.
Łatka dziecięca jest powszechna u niemowląt. Powoduje łuszczące się łatki na skórze głowy dziecka, które mogą być tłuste lub chrupiące.
Łojotok na głowie nie jest na ogół szkodliwy i może zniknąć bez leczenia w ciągu kilku miesięcy. Niektóre dzieci mogą mieć łojotokowe zapalenie skóry w obszarze pieluchy, co zwykle mylnie jest z wysypką na pieluchy. W rzadkich przypadkach może obejmować całe ciało dziecka, powodując czerwone, łuszczące się łaty i stan zapalny skóry. Niezależnie od formy łojotokowego zapaleni przyjmują niemowlęta, zwykle znika na stałe przed osiągnięciem wieku jednego.
Czasem bywa tak, że łojotokowe zapalenie skóry powadzi do łysienia. Łysienie łojotokowe wydaje się być związane z grzybami z rodzaju Malassezia, w szczególności Malassezia furfur, występującymi w znacznych ilościach na obszarach dotkniętych łojotokiem. Jednak żaden konkretny związek z tym grzybem nie został jeszcze udowodniony. Wzrost namnażania komórek można zaobserwować w dotkniętych obszarach. Produkcja sebum nie zwiększa się, ale zmienia swój skład, drażniąc skórę głowy. Ponadto włosy mogą stać się kędzierzawe, niechlujne, nierównomierne, a przede wszystkim bardzo tłuste. Łysienie łojotokowe może również dotyczyć twarzy (w pobliżu nosa, ust i brwi) i małżowiny usznej (ucha zewnętrznego). Podstawowy zabieg polega na zabiegach trychologicznych mających na celu usunięcie nadmiaru sebum dzięki jego właściwościom higienicznym i regenerującym. Laser niskiej częstotliwości, ze swoimi właściwościami higienicznymi i antybakteryjnymi, jest również bardzo przydatny do rewitalizacji skóry głowy, wspierając w ten sposób aktywność metaboliczną mieszków włosowych i cebulek włosowych, które odpowiedzialne są za łysienie łojotokowe. Chociaż towarzyszy temu ryzyko możliwych działań niepożądanych laser może być stosowany jako zastępcza terapia farmaceutyczna lecząca łysienie łojotokowe na skórze głowy.