W przypadku więźby krokwiowo-belkowej konstrukcje dachowe Lubuskie opierają się na parze krokwi z belką stropu drewnianego. Konstrukcje dachowe Lubuskie tworzą trójelementową kratownicę, która opiera się na zewnętrznych ścianach budynku. Z drugiej strony belki tworzące drewniany strop spoczywają bezpośrednio na ścianie lub na ścianie. W przeciwnym razie wiązar z krokwiami opartymi na ścianach ma krokwie, które są połączone w kalenicy i oparte na ścianach. Z kolei ściany są przymocowane do wieńca.
Kratownica w takiej konstrukcji dachowej woj. lubuskie składa się z dwóch elementów, a sufit służy jako trzeci bok trójkąta. Najczęściej stosowaną obecnie konstrukcją dachu jest jętka. Jego dużą zaletą jest to, że jest stosunkowo łatwy w wykonaniu i tańszy w porównaniu z innymi rodzajami konstrukcji dachowych.
Konstrukcje dachowe Lubuskie przypominają nieco dach krokwiowy, ale dodano poziomy element konstrukcyjny, który znacząco stabilizuje cały dach – jętkę. Jętka umieszczana jest zwykle na środku krokwi lub wyżej, jej najważniejszym zadaniem jest połączenie i usztywnienie obu krokwi.
Można znaleźć następujące rodzaje dachów kołnierzowych: Na poddaszach użytkowych najczęściej stosowana jest klasyczna konstrukcja jętkowa. W przypadku takich dachów długość kołnierza nie przekracza 3,5m. Jeżeli dach ma mieć nieznaczny kąt nachylenia należy dodatkowo zastosować murowane kolanka, które zapewnią odpowiednią wysokość wnętrza. Kratownica płatwiowo-jętkowa wyposażona jest dodatkowo w płatwi. Składa się z jednej lub dwóch ścian stołka. Ściany te składają się z szeregu słupków, które są osadzone na fundamencie i połączone ze sobą od góry płatwią pośrednią. Ten projekt ma zastosowanie do dachów o większej rozpiętości.